PBRent Wypożyczalnia przyczep Kraków

Ile może wystawać ładunek poza samochód lub przyczepę?

Ile może wystawać ładunek poza przyczepę?

Ile może wystawać ładunek poza samochód?

Zapoznaj się ze szczegółami przepisów w naszym artykule w 5 minut i wyrusz w trasę ze spokojną głową! 

Wystający ładunek poza przyczepę.

PBRent Wypożyczalnia przyczep posiadamy kilkanaście rodzajów różnych przyczep, jednak nie rzadko zdarza się Klient potrzebuje przewieźć coś większego, dłuższego. Zawsze wtedy powstaje pytanie Ile może wystawać ładunek z przyczepy?

Warto zapoznać się z treścią ustawy Prawo o ruchu drogowym, gdzie znajdziemy odpowiedz na pytanie ile może wystawać ładunek poza przyczepę.

Artykuł dot. wystającego towaru musimy jednak podzielić na trzy części:

Ile może wystawać ładunek z przyczepy do tyłu?

Zgodnie z ustawą, przewożony towar nie może wystawać poza tylny obrys przyczepy na długość większą niż 2m. Dodatkowo należy pamiętać, że ładunek nie może zasłaniać świateł oraz tablicy rejestracyjnej w przyczepie. Regulacje te nie dotyczą specjalistycznych przyczep kłonicowych, do przewozu np. Drewna gdzie odległość na którą towar może wystawać, wynosi 5 metrów od osi przyczepy.

Ile może wystawać ładunek na boki?

Ładunek nie może wystawać więcej niż 23cm z każdej strony przyczepy. Dodatkowo łączna szerokość przyczepy wraz z łądunkiem nie może być większa niż 255cm. W przypadku gdy szerokość przyczepy wynosi 255cm, łączna szerokość nie może przekroczyć 300cm.

samochodowa przyczepa dwuosiowa

Ile może wystawać ładunek do przodu?

Tutaj przepisy mówią, iż przewożony ładunek nie może wystawać na więcej niż 50cm. Należy jednak ostrożnie podchodzić do tego zapisu i pamiętać, że podczas skręcania odległość między przyczepą, a samochodem zmniejsza się.

Jak oznakować wystający ładunek z przyczepy?

Aby prawidłowo oznakować wystający ładunek z przyczepy należy na końcu ładunku umieścić tablicę z pasami biało czerwonymi. Pasów tych musi być przynajmniej po dwa z każdego koloru a łączna powierzchnia widziana od tyłu przyczepy nie może być mniejsza niż 1000 cm2. W przypadku ładunku wystającego na boki przyczepy należy oznakować go chorągiewkąpomarńćzową o wymiarach conajmniej 50 x 50cm.

oznakowanie ładunku