PBRent Wypożyczalnia przyczep Kraków

e-TOLL z przyczepą - kiedy jest potrzebny i ile kosztuje?

e-TOLL z przyczepą - czy ciągnąc przyczepę trzeba go mieć?

O co chodzi z e-TOLL?

Decydując się na jazdę z przyczepą wynajętą w PBRent, należy bezwzględnie pamiętać, że od 1 października 2021r dotychczas wykorzystywany system viaTOLL został zastąpiony nowoczesnym rozwiązaniem opartym o działanie satelitów nazwanym e-Toll. System ten ma za zadanie pobierać drogą elektroniczną opłaty za przejazd wybranymi autostradami oraz drogami krajowymi i ekspresowymi zarządzanymi przez Państwo. Zdecydowanie musicie zatem jadać z przyczepą, musicie mieć e-Toll.

Kto musi mieć e-TOLL?

e-TOLL jest wymagany w każdym pojeździe oraz zespole pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, a także dla autobusów. Bardzo ważne jest więc, aby sprawdzić w dowodzie rejestracyjnym czy po doczepieniu przyczepy DMC całego zespołu pojazdów (pojazd + przyczepa) nie przekracza 3,5t. Jeżeli przekracza, taki zespół pojazdów podlega obowiązkowemu elektronicznemu poborowi opłat i musi posiadać e-TOLL.

etoll z przyczepa

Jak zapłacić za e-TOLL?

Kierowca może dokonać płatności za e-TOLL na 4 sposoby. Poniżej opisujemy każdy z nich. 
UWAGA! W naszym artykule poruszamy głównie tematykę jazdy z przyczepą i tym kiedy e-Toll z przyczepą jest potrzebny, pamiętaj zatem że korzystając z aplikacji, musisz zmienić kategorię wagową pojazdu podczas przejazdu z przyczepą!

e toll bilet autostradowy

Za pomocą biletu autostradowego

Najprostszym sposobem na dokonanie zapłaty za przejazd autostradą, na której wymagany jest od nas e-TOLL z przyczepą to zakup e-biletu autostradowego na stacji benzynowej. Sprzedaż biletów autostradowych oferuje ponad 1560 stacji ORLEN, na który można wykupić bilet również przy wykorzystaniu kart flotowych jak mFlota.

Bilet autostradowy można rónież w szybki sposób nabyć przy użyciu aplikacji e-TOLL PL BILET. Ta metoda płatności zdecydowanie sprawdzi się wśród Kierowców, korzystających z płatnych autostrad raczej okazjonalnie.

Po pobraniu aplikacji e-Toll należy po prostu wprowadzić numer rejestracyjny i wybrać trasę którą będziemy się poruszać. E-bilet w aplikacji e-Toll pozostaje ważny przez 48 godzin. 

Aplikację e-Toll można pobrać ze sklepu PLAY lub z APPStore

Korzystając z aplikacji zewnętrznych

Popularne aplikacje umożliwiające dotychczas dokonywanie opłaty za autostrady, parkingi czy bilety autobusowe umożliwiają również dokonanie opłaty w systemie e-TOLL. Najbardziej popularne aplikacje to Skycash oraz Autopay. Wystarczy pobrać aplikację na swój telefon oraz podpiąć do niej kartę płatniczą, a system sam rozliczy przejazd.

skycash etoll
e toll aplikacji autostradowa

Korzystając z Państwowej aplikacji

Spośród wszsytkich dostępnych sposobów na zapłatę za e-TOLL z przyczepą ten zbiera najgorsze opinie. Po pierwsze aplikacja e-Toll wymaga rejestracji i założenia konta przez profil zaufany. Dodatkowo rządowa aplikacja musi działać cały czas w trakcie jazdy oraz musi być zasilona kwotą minimum 20zł.

Korzystając z zewnętrznego systemu GPS

Ostatni sposób na dokonywanie opłat za e-TOLL to korzystanie z urządzeń GPS służących do monitorowania floty. To rozwiązanie jest przeznaczone raczej dla firm posiadających dziesiątki lub setki samochodów i nieustannie korzystających z płatnych odcinków autostradowych. 

UWAGA! W naszym artykule poruszamy głównie tematykę jazdy z przyczepą, pamiętaj zatem że nawet mając system e-TOLL oparty o twój GPS, musisz zmienić kategorię wagową pojazdu podczas przejazdu!

e toll aplikacji autostradowa

Co grozi za brak e-TOLL z przyczepą ?

Zdecydowanie nie polecamy unikania opłaty za e-TOLL, gdyż grzywna za brak opłaty e-TOLL wynosi od 250-1500zł! System kontrolowany jest przez fizyczne patrole Krajowej Administracji Skarbowej oraz Inspekcję Transportu Drogowego. O ile ITD łatwo na drodze można dostrzec, to KAS wykorzystuje do kontroli również srebrne Fordy Focusy, które posiadają liczne kamery umożliwiające kontrolę pojazdu zarówno na postoju, jak i w ruchu.

mandat za brak etoll

Ile kosztuje e-TOLL? Jakie są stawki e-TOLL z przyczepą?

Stawki za przejazd autostradą i drogą szybkiego ruchu motocyklem, samochodem osobowym i samochodem osobowym lub dostawczym z przyczepą:

  • przejazd 1 km autostrady motocyklem wynosi 0,05 zł
  • przejazd 1 km autostrady samochodem o DMC nieprzekraczającej 3,5 tony wynosi 0,10 zł. 
  • przejazd 1 km autostrady samochodem o DMC powyżej 3,5t ale poniżej 12t wynosi od 0,21zł do 0,42zł zł

    (zależnie od klasyfikacji ekologicznej silnika EURO)

Stawki za przejazd drogą krajową klasy GP oraz G motocyklem, samochodem osobowym i samochodem osobowym lub dostawczym z przyczepą na którym wymagane jest uiszczenie opłaty e-TOLL:

  • przejazd 1 km autostrady motocyklem wynosi 0,05 zł
  • przejazd 1 km autostrady samochodem o DMC nieprzekraczającej 3,5 tony wynosi 0,10 zł. 
  • przejazd 1 km autostrady samochodem o DMC powyżej 3,5t ale poniżej 12t wynosi od 0,17zł do 0,34zł

    (zależnie od klasyfikacji ekologicznej silnika EURO)