PBRent Wypożyczalnia przyczep Kraków

Jazda do tyłu - cofanie z przyczepą kempingową i towarową

Jak cofać z przyczepą towarową lub kempingową?

Na pierwszy rzut oka, cofanie z przyczepą podpiętą do samochodu może wydawać się skomplikowane. W praktyce każdy posiadający prawo jazdy kat. B może holować różne rodzaje przyczep, niestety w praktyce nikt tego nie uczy podczas nauki do egzaminu na prawo jazdy. W poniższym artykule, postaramy się w kilku zdaniach wyjaśnić to zagadnienie i wykazać – że nie jest to nic strasznego.

Podstawowa zasada: przyczepka potrzebuje więcej czasu zanim zacznie skręcać.

 W jaki sposób przygotować się do tego manewru?  Ustaw swój zestaw pojazdów prosto, aby mieć z tyłu docelowe miejsce parkowania. W pewien sposób powinno to ułatwić cofanie.

Dla zwiększenia bezpieczeństwa tego manewru, posłużmy się przykładem: Wyobraź sobie, że kierownica pojazdu, to górne i dolne koła przyczepy. Wystarczy, że podzielisz kierownicę na dwie części. Góra kierownicy odpowiada za manewr kół z przodu przyczepy, a dół kierownicy wpływa na tylne koła przyczepki. Aby prosto cofać popuszczaj delikatnie sprzęgło i trzymaj dół kierownicy. Rozglądaj się w oba lusterka, żeby widzieć, czy na pewno zmieścisz się docelowe miejsce.

Co w sytuacji, kiedy musisz dokonywać skrętów podczas jazdy w tył? Zacznij od tego samego schematu, jak podczas cofania na wprost z jednym wyjątkiem. Jeżeli będziesz chciał, aby przyczepa skręcała w lewo, bardzo delikatnie kręć kierownicą w prawą stronę. Po chwili zauważysz w lusterkach bocznych, że Twoja przyczepa zacznie skręcać.

Pamiętaj o wyczulonych ruchach. Nie przyśpieszaj! Nie kręć szybko kierownicą! Im wolniej, tym lepiej.

Każdą kontrę robimy w przeciwnym kierunku do którego skręcamy. Jeżeli cofamy w lewo i przyczepa zjeżdża za bardzo – kręcimy delikatnie w prawo. Zagrożenia, które są związane z tym manewrem, to przede wszystkim zbyt duże złamanie się przyczepy podczas cofania.
W takiej sytuacji, podjedź swoim pojazdem prosto na tyle, aby przyczepa ponownie znalazła się bezpośrednio za Twoim pojazdem i spróbuj jeszcze raz.

Im więcej wykonasz manewrów tego rodzaju, tym szybciej zdobędziesz wprawę.